Legendární fotograf Tomki Němec pokřtil svou knížku Amerikánka. Vychází ze stejnojmenného divadelního představení, jež mu učarovalo na první zhlédnutí v dubnu 2020. Její režisér Viktor Tauš inscenaci tehdy umístil do zoo, do výběhu hyen, protože divadla byla kvůli pandemii zavřená.

Foto: Milan Malíček, Právo

Křest knihy proběhl ve čtvrtek v Praze, na Jatkách 78, kde se představení hrává. Na snímku: režisér Viktor Tauš (vlevo), Eliška Křenková, Tereza Ramba a autor knihy Tomki Němec.

„Amerikánka mne pohltila. Před objektivem se mi začal odvíjet příběh, kterej jako bych znal. Fragmenty doby a mýho dospívání. Nebyl jsem na tom tak zle jako ona. V atypickým děcáku jsem tenkrát pobyl jen rok a půl. Ale některý věci prostě nevokecáš. Bylo to jako přes kopírák,“ vysvětlil Němec na čtvrtečním křtu knihy, který se odehrál v pražských Jatkách 78.

Právě tam se představení taky hraje. Sám Němec ji viděl již mnohokrát. „Randil jsem s ní na poušti. Na ranveji. Na Jatkách. V sanatoriu. A taky v Azylu… A díky týhle nový kamarádce jsem se dostal i do jinejch světů.“

Knihu pokřtily i představitelky hlavní role, již sdílejí: Tereza Ramba a Eliška Křenková. Na snímku je s nimi Tomki Němec.

Tvůrci knihy se rozhodli padesát procent zisku z jejího prodeje věnovat organizaci Dobré víly dětem, která se věnuje pomoci dětem z dětských domovů.

Článek vyšel na: https://www.novinky.cz/clanek/kultura-obrazem-amerikanka-dostala-knizni-podobu-40409538